Uluslararası İlişkiler ve Akademik İşbirliği Ofisi

Uluslararası İlişkiler ve Akademik İşbirliği Ofisi

2017 – 2018 ERASMUS+ ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ BAŞVURULARI

 

Staj Hareketliliği, öğrencinin öğrencisi olduğu mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi elde etmesidir.

 

BAŞVURU TARİHLERİ:   29.01.2018 – 16.02.2018

 

Başvuru Koşulları

 

 • Marmara Üniversitesi’nin kayıtlı öğrencisi olmak

 

 • Ön lisans ve Lisans öğrencilerinin akademik not ortalamasının en az 2.2/4.0 olması.

Lisansüstü öğrencilerinin akademik not ortalamasının en az 2.5/4.0 olması.

 

 • Öğrenciler başvuru süreci sonuna kadar staj yapacakları kurumdan aldıkları Kabul Mektubu’nu (Letter of Acceptance) Uluslararası Ofis’e teslim etmelidir. Kabul mektubunda öğrencinin kurumda Erasmus+ Staj Programı kapsamında staj yapacağı belirtilmelidir. Staj tarihleri iki aydan kısa olmayacak şekilde kabul mektubunda belirtilmelidir. Staj en geç 30 Eylül 2018 tarihinde sona ermelidir. Öğrencinin kurumda üstleneceği görevler kabul mektubunda sıralanmalıdır. Staj yapılacak kurumun öğrencinin okuduğu bölümle ilişkili bir alanda faaliyet gösteren, resmi adresi, resmi web sayfası, telefon numarası, resmi eposta adresi bulunan bir kurum olması gerekmektedir. Kabul mektubu imzalı ve mühürlü olmalıdır.

 

 • Faaliyetin süresi 2 aydan kısa olamaz.

 

 • Seçilen öğrencilerin 30 Eylül 2018 tarihine kadar 2 aylık stajlarını tamamlamış olmaları gerekmektedir.

 

 • Öğrenciler her bir öğrenim kademesindeyken (Lisans, YL, Doktora); Erasmus Programının Öğrenim Hareketliliği ve/veya Staj Hareketliliği kapsamında toplamda 12 aya kadar hareketlilik gerçekleştirebilir.

 

 • Öğrenci mevcut öğrenim kademesi içerisinde daha önce Erasmus+’tan yararlanmışsa, yeni faaliyetle beraber toplam süre 12 ayı geçemez. Aynı öğrenim kademesinde öğrenim-staj ayırımı yapmaksızın Erasmus+’tan yararlanmış öğrencilerin puanlarında 10’ar puan azaltma uygulanır.
 •  
 • Öğrencinin vatandaşı olduğu bir ülkede staj hareketliliğine katılması durumunda 10 puan azaltma uygulanır.

 

 • Öğrenim programlarının son sınıflarındaki öğrenciler 2017-2018 Staj Hareketliliğinden, 30 Eylül 2018 tarihine kadar minimum 2 aylık stajlarını tamamlamaları kaydıyla yararlanabileceklerdir.

 

 • Başvuran öğrencilerin seçimi için; tüm öğrencilerin Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılacak yabancı dil sınavına girmeleri gerekmektedir. Sınav İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden yapılacak olup, öğrencinin Staj süresince kullanacağı dilden sınava girmesi gerekmektedir. Erasmus+ staj hareketliliğine katılabilmek için yabancı dil barajı;

-          Tüm öğrenciler için 100 üzerinden 50’dir.

 

 

Başvuru için Gerekli Belgeler

 

 Bu sayfa Uluslararası İlişkiler ve Akademik İşbirliği Ofisi tarafından en son 26.01.2018 11:47:06 tarihinde güncellenmiştir.